ZAŠTO ODABRATI RAYCHEM PODNO GRIJANJE?
U INVESTICIJI PREKO 40% POVOLJNIJE uspoređujući s klasičnim načinima centralnih grijanja na naftu ili plin
- nema potrebe za pumpama, cijevima, ventilima i razdjelnicima,
- nema gubitka na sagorijevanju energenata ( drva, nafta , plin) ili transmisiji ( sustavi sa vodom),
- nije potreban instalacijski projekt, već samo proračun toplinskih potreba.
Naime, svaka prostorija dobiva svoje grijanje bez centralnog sustava proizvodnje energije ( zaseban kabel ili mrežica i termostat), znači isti energetski tretman kao električni radijator ili električni bojler
- nema troškova održavanja,
- sistem 4 do 6 puta povoljniji od dizalica topline!
ANGAŽIRANA SNAGE ENEGRIJE 40% MANJE kW u odnosu na klasična centralna grijanja, klime ili toplinske pumpe s ventilokonvektorima – sistem se ne bazira na strujanju toplog zraka!
Svaka prostorija je odvojeni potrošač i ima svoj termostat. Istovremenost uključenja iznosi maksimalno 60-65% jer se u svim prostorijama ne boravi istovremeno.
UTROŠAK ENERGIJE 35% MANJE-kWh
Vrlo nisko temperaturno grijanje. Što je površina grijaćeg tijela veća, to je temperatura grijaćeg tijela manja. 1/3 volumena prostora, i to ona iznad glava ne grije se aktivno, već samo „otpadnom“ energijom koja je manja od tijelu potrebne. Kod konvekcijskog radijatorskog grijanja ili klima temperatura iznad glava je 25-27°C i viša je od ugodnih 21°C! Kod podnog grijanja nema neugodnog osjećaja „suhoće“ zraka.
MANJE VRIJEME DNEVNOG RADA SUSTAVA GRIJANJA
Strujno podno grijanje ovisno o izolaciji zgrade i potrebi korisnika „vuče“ struju samo 3-4 sata dnevno, dok drugim sustavima vrijeme aktivnog rada traje od 8 sati (peći za centralno) do 15 sati klime i ventilokonvektori.
POVOLJNIJA CIJENA ENERGIJE GRIJANJA
Iako na prvi pogled ne izgleda tako jer su drugi energenti po prosječnom kWh jeftiniji, zbog svega prethodno navedenog rezultat sa strujnim podnim grijanjem je niži iznos u EUR-ima za isti period.
Zbog mogućnosti akumuliranja energije u noćnoj tarifi iz 3-5 cm estriha, cijena kWh struje postaje tek oko 15% skuplja za kWh, a iz 5 cm debljine estriha na 10m2 dobivamo akumulaciju u masi 0,3m3 (što je više od jedne akumulatorske peći od 3 kW). Česta je zabluda da grijanje čini najviši postotak u ukupno potrošenoj struji kućanstva. Iz priloženog dijagrama razvidno je potrošnja struje najviša ljeti zbog sustava za hlađenje.

KUPCI PITAJU:
- Izaziva li podno grijanje probleme s venama?
Kod podnog grijanja temperatura nikad nije viša od 26°C, dok se biološka neosjetljivost drži na 29°C (32°C u kupaonicama gdje kraće boravimo).
- Diže li podno grijanje prašinu?
Podno grijanje se ne bazira na strujanju zraka. Konvekcijska grijanja uzrokuju 8 puta veće strujanje zraka pa je time kod tih vrsta grijanja i veći problem podizanja prašine.
- Koliko struje troši električno podno grijanje?
Za dobiti realni udio strujnih podnih grijanja u ukupnoj potrošnji električne energije u objektu treba odbiti potrošnju ostalih uređaja. Prema statističkom proračunu stručnjaka za energetsko certificiranje potrošnja za sljedeće uređaje iznosi: hladnjak 263kWh, perilica (4 puta tjedno) 215kWh, sušilica 316 kWh, sušenje kose 2 puta tjedno 215kWh, TV 6 sati dnevno 208kWh, glačalo 2 puta tjedno 126kWh, usisavač 92kWh, osobno računalo 6 sati dnevno 329kWh, perilica posuđa jednom dnevno 365kWh, i na kraju najveći potrošači: klima uređaj, ako ga koristimo za grijanje i hlađenje, ljeti i zimi 2000kWh, 1 bojler u kupaonici 1460kWh, štednjak na struju s pećnicom 801kWh.
Dakle, ukupno ostali potrošači električne energije godišnje potroše 5600kWh godišnje.
Za bilo kakva pitanja i savjete obratite se našem stručnom timu!